نحوه تعامل «چمران تیم» با صنایع

23 خرداد 1398
نحوه تعامل «چمران تیم» با صنایع
در این متن، به جزئیات نحوه همکاری صنایع با چمران تیم اشاره خواهد شد.

صنایع فعال در حوزه سلامت، از جمله صنایع کیت تشخیصی، تجهیزات پزشکی، دارویی و ...، همکاران اصلی «چمران تیم» هستند. نقش اصلی این صنایع، تعریف پروژه‌های مورد نیازشان می‌باشد تا پس از ارزیابی توسط «چمران تیم»، به اساتید متخصص در آن حوزه، ارجاع داده شود. برای تحقق این نقش، نیاز به یک ساز و کار دقیق، احساس می‌شود. در این متن، تلاش شده تا ساز و کار طراحی شده توسط «چمران تیم»، از جوانب مختلف و به صورت خلاصه بررسی شود.

ارزیابی مشخصات صنعت 

صنایع همکار، قبل از پیوستن به «چمران تیم»، از چند جهت مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. معیارهای این ارزیابی عبارتند از:

 • میزان اهمیت به تحقیق و توسعه: با توجه به تعداد پروژه یا درصدی از گردش مالی که به تحقیق و توسعه اختصاص می‌یابد.
 • حوزه فعالیت: رویکرد شرکت و زمینه‌ی فعالیت آن باید مشخص شود که با حوزه سلامت مرتبط باشد.
 • سابقه و مدت فعالیت شرکت: بر اساس این مشخصه، صنعت مورد نظر در یکی از دو دسته نوپا و قدیمی قرار می‌گیرد. شرکت‌های نوپا معمولا مبتنی بر ایده‌های جسورانه هستند و زمینه رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی دارند.
 • فعالیت برون‌مرزی: این که آیا در حیطه ی صادرات یا واردات فعالیت دارد یا خیر.

تعریف پروژه

صنایع حوزه سلامت می‌توانند پروژه‌های مورد نیاز خود را که از طرف بخش بازاریابی و تحقیق و توسعه آنان تایید شده است، در «چمران تیم» ثبت کنند. ثبت پروژه‌ها در قالبی از پیش تعریف شده، صورت می‌گیرد (دانلود فرم پذیرش پروژه). در این مرحله، اطلاعاتی کلی درباره پروژه، از صنعت متقاضی اخذ می‌شود؛ این اطلاعات در چند دسته خلاصه می‌شوند:

 • شاخص‌ها: توضیحاتی در رابطه با چرایی انجام پروژه
 • راهکار: در صورتی که صنعت تاکید بر انجام پروژه به شیوه‌ای خاص دارد، این بخش تکمیل می‌شود.
 • نوآوری: توضیحاتی در رابطه با تفاوت این پروژه با پروژه‌هایی که قبلا در این حوزه انجام شده است.
 • منابع مورد نیاز: توضیحاتی در رابطه با بودجه مورد نظر، نحوه تامین امکانات، زمان مورد نیاز.
 • ملاحظات اخلاقی: در صورت وجود قوانین اخلاقی‌ای که باید در نظر گرفته شود، در این قسمت توضیح داده می‌شود.

ارزیابی پروژه

پس از ثبت پروژه توسط صنعت، این پروژه توسط تیم ارزشیابی «چمران تیم» انجام می‌شود. این ارزشیابی بر اساس موارد زیر خواهد بود:

 • اظهارات خود شرکت و توضیحاتی که درمورد اجرا و مقصود از آن پروژه دارد؛
 • مشورت‌ها و راهنمایی‌های مشاوران رسمی «چمران تیم».

در صورت وجود ابهام یا مشکل در پروژه مذکور، این موارد پس اجماع تیم ارزشیابی، به اطلاع صنعت مذکور رسیده و درخواست اصلاح شرایط پروژه داده خواهد شد. اما در صورتی که اطلاعات کلی پروژه مورد تایید قرار بگیرد، این پروژه در دسترس اساتید قرار خواهد گرفت تا ضمن بررسی شرایط پروژه، سوالات خود را درباره این پروژه از صنعت بپرسند. در صورت فراهم بودن شرایط، این پروژه توسط استاد متخصص در این زمینه، بر عهده گرفته خواهد شد و پروژه وارد مرحله بعدی می‌شود.

ناگفته نماند که اساتید متخصص، پروژه را از جهاتی بررسی می‌کنند و سوالات خود را در این زمینه‌ها از صنعت متقاضی خواهند پرسید؛ این موارد عبارتند از:

 • ارزیابی از لحاظ مالی، برآوردی از هزینه های اجرا و اتمام پروژه و از لحاظ زمانی، برآورد زمان موردنیاز برای اتمام پروژه؛
 • ارزیابی از لحاظ نیاز به نیروی انسانی و همچنین تعداد افرادی که برای اجرای این پروژه آمادگی دارند و یا لازم است که کسب مهارت کنند.

این قسمت توسط استاد هنگام پذیرفتن مسئولیت پروژه انجام می‌شود. ناگفته نماند که استاد می‌تواند بر روی بودجه پیشنهادی صنعت نیز اظهار نظر کند و طبق نیاز خود، هزینه یا زمان کمتر یا بیشتری درخواست کند؛ که البته باید توسط صنعت تایید شود.

شروع پروژه و قرارداد

در این خصوص در ابتدای کار نمونه‌ای از فرم قراداد ارائه خواهد شد که شامل موارد زیر خواهد بود:

 • طرفین قراداد: دو طرف حاضر در پروژه ملزم به مطالعه ی قرارداد اند و در ابتدای قالب، مشخصات آنها آورده خواهد شد.
 • فازبندی کار: توضیحاتی در رابطه با قسمت‌بندی پروژه و برنامه استاد برای انجام هر قسمت؛ پیشنهاد می‌شود که سه فاز برای پروژه در نظر گرفته شود.
 • ملاحظات اجرایی: مواردی چون مسئولیت تهیه‌ی مواد اولیه، تعیین محل اجرا و اینکه صنعت موظف به تامین بیمه می‌باشد و موارد مشابه، در قرارداد لحاظ می‌شود.
 • حق پژوهش و هزینه‌های مربوطه: نحوه ی پرداخت مبلغ مورد توافق تعیین میگردد که در ۴-۳ قسط (در انتهای هر فاز) باشد.
 • نحوه ی گزارش‌دهی: استاد ملزم به ارائه گزارش‌هایی در زمان‌های معین می‌شوند.

ناگفته نماند که این قالب، صرفا پیشنهادی از طرف «چمران تیم» خواهد بود که تکمیل و یا تصحیح آن بر اساس توافقات صنعت و استاد صورت خواهد گرفت.

فرآیند امضای قرارداد

با توجه به توضیحات ارائه شده تا به اینجا، در مرحله ی اول، پروژه از طرف صنعت ارائه شده و پس از تایید طرف چمران تیم، پروژه مذکور به اساتید متخصص در حوزه مربوطه ارائه می‌شود. اساتید تا ۵ روز کاری فرصت دارند که پروژه را انتخاب کنند یا اگر سوالی در آن رابطه دارند، مطرح کنند تا از طرف صنعت متقاضی پاسخ داده شود.

امکان انتخاب پروژه از طرف اساتید به این صورت است که وقتی استادی آن پروژه را انتخاب می‌کند، از آن پس فقط برای اساتید با امتیاز بیشتر امکان انتخاب آن پروژه فراهم است. بعد از اتمام مهلت ۵ روزه نیز، استادی که با امتیاز بالاتر پروژه را انتخاب کرده مشخص شده و این استاد به مدت یک هفته مهلت دارد که ارزیابی‌های نهایی پروژه را انجام داده و تمام توضیحات و ملاحظات لازم را برای صنعت ارسال کنند.

همچنین در صورتی که در این مهلت ۵ روزه، درخواستی برای انجام پروژه ارسال نشود، کارشناسان «چمران تیم» با مراجعه حضوری به اساتید متخصص در آن حوزه، ضمن ارائه پروژه به ایشان، به بررسی دلایل عدم انتخاب پروژه توسط اساتید می‌پردازند تا در صورت نیاز، اصلاحات مورد نیاز به صنعت متقاضی اطلاع داده شود.

صنعت نیز یک هفته مهلت دارد که ارزیابی و توضیحات و شروط استاد را بررسی و تایید کند. در این مدت یک هفته ای، پروژه به دانشجویان ارائه می‌شود و دانشجویان فرصت انتخاب و یا آموزش تکنیک های مرتبط را خواهند داشت. سپس در مدت یک هفته قرارداد نهایی بین استاد و صنعت تنظیم می‌شود تا به امضای طرفین رسیده و پروژه وارد مراحل اجرایی شود.

مبلغ قرارداد و نحوه ی پرداخت

مبلغ قرارداد مجموع مبلغ دستمزد استاد و هزینه انجام پروژه و مواد و تجهیزات لازم است.

اقساطی که تعیین میشود و موعد پرداخت آنها به این صورت است:

 • شروع پروژه با پرداخت ۳۰% مبلغ قرارداد میباشد وهزینه بروکری در این مرحله دریافت میشود.
 • با ارائه ی گزارش انجام ۱⁄۳ پروژه ← ۳۰% مبلغ قرارداد در این هنگام باید پرداخت شود.
 • با ارائه ی گزارش انجام ۲⁄۳ پروژه ← ۳۰% مبلغ قرارداد در این هنگام باید پرداخت شود.
 • با ارائه ی گزارش پایانی ← ۱۰% مبلغ قرارداد باید پرداخت شود.

هر سه گروه صنعت، استاد و دانشجو باید در مراحل پیشرفت ۱⁄۳ و ۲⁄۳ کار و هنگام پایان پروژه ارزیابی خود را از عملکرد طرف‌های مقابل خود ارائه بدهند و این گزارش‌ها مبنای امتیازدهی به طرف‌ها قرار می‌گیرد (دانلود فرم ارزیابی استاد از صنعت)

ارزیابی صنعت

در ارزیابی صنعت، با توجه به موارد زیر، به صنعت امتیاز داده می‌شود.

ارزیابی اولیه (۲)

ارزشیابی توسط استاد (۲)

ارزش پروژه‌ها (۲)

تعهد به قرارداد (۴)

 

 • تعهد به قرارداد: عملکرد آن صنعت در عمل به تعهداتش ۴ امتیاز از مجموع امتیازات را به خود اختصاص می‌دهد. به این منظور، پرسشنامه‌هایی در اختیار استاد مسئول آن پروژه قرار می‌گیرد و چگونگی عمل صنعت به تعهداتش پرسیده می‌شود و بر این اساس امتیازدهی صورت می‌گیرد. روش محاسبه امتیاز این بخش به این صورت است که اگر صنعت زودتر تعهدات مالی را پرداخت کرده باشد، ۴ امتیاز، در صورت پرداخت به موقع ۳ امتیاز، تا یک هفته دیرتر ۲ امتیاز، تا یک ماه دیرتر ۱ امتیاز، اگر این شرایط تکرار شده باشد، ۰ امتیاز و درصورت فسخ قرارداد ۴- امتیاز، به صنعت مذکور تعلق می‌گیرد.
 • ارزش پروژه‌ها: میانگین ارزش پروژه‌ها، ۲ امتیاز از کل امتیازات ارزیابی صنعت را شامل می‌شود. ارزیابی ارزش هر پروژه، بر اساس معیارهای نامبرده در ادامه صورت می‌گیرد:
  • ۰.۵ امتیاز آن با توجه به مبلغ قرارداد که چه کسری از بالاترین مبلغ قرارداد ثبت شده در «چمران تیم»، محاسبه می‌شود.
  • ۱ امتیاز دیگر با ارزیابی استراتژیک بودن پروژه محاسبه می‌شود؛ معیارهای این ارزیابی شامل مواردی چون بازار آن محصول، اولویت زمانی آن پروژه و وجود رقیب داخلی می‌باشد که برای هریک از این سه مورد، در نمره‌دهی لحاظ می‌شود.
  • تعداد پروژه هایی که آن صنعت با «چمران تیم» داشته نیز ۰.۵ امتیاز دارد.
 • ارزشیابی توسط استاد: همچنین برای ارزیابی عملکرد صنعت باید نظرات استاد از طریق فرم ارزیابی، مشخص شود. در این فرم، عملکرد صنعت نسبت به استاد از لحاظ احترام به ایشان، میزان در دسترس بودن صنعت (۱ نمره) و رضایت کلی ایشان (۱ نمره) هم بررسی شود که ۲ امتیاز از کل را داراست. فرم ارزیابی و همچنین دریافت نقطه نظرات از طریق سایت صورت می‌گیرد. (دانلود فرم ارزیابی استاد از صنعت)
 • ارزیابی اولیه: ارزیابی اولیه‌ی صنعت که پس از ثبت نام ایشان در «چمران تیم» صورت می‌گیرد، در امتیازدهی و ارزیابی آن صنعت نقش دارد و ۲ امتیاز را به خود اختصاص می‌دهد. معیارهای این ارزیابی شامل مواردی چون تولیدی بودن (۰.۵ امتیاز)، صادراتی بودن (۱ امتیاز) و اجازه استفاده از لوگوی ایشان در سایت «چمران تیم» (۰.۵ امتیاز) می‌باشد.

نهایتا براساس مجموع این ارزیابی ها، برای آن صنعت امتیازی تعیین می‌شود. این امتیازدهی، عملکرد آن صنعت را در «چمران تیم» نشان می‌دهد و در تصمیم‌گیری‌های اساتید برای همکاری با ایشان، موثر خواهد بود.

تسهیلات صنایع دارای امتیاز مناسب

بر اساس امتیاز نهایی یک صنعت، از طرف «چمران تیم» تسهیلاتی برای ایشان در نظر گرفته خواهد شد؛ بر این اساس، هر چقدر امتیاز صنعت همکار بالاتر باشد، تسهیلات در نظر گرفته شده هم چشم‌گیرتر خواهد بود.

درصد کارگزاری (بروکری) بر اساس امتیاز نهایی صنایع محاسبه و تعیین می‌شود؛ در همین راستا، برای صنایع با نمره ی بالاتر، درصد کارگزاری کمتری درنظر گرفته می‌شود. به این ترتیب که برای صنعت طبق شروط زیر، درصد بروکری در نظر گرفته می‌شود:

 • با امتیاز نهایی (۱۰-۹) ← ۵%
 • با امتیاز نهایی (۹-۸)  ← ۶%
 • با امتیاز نهایی (۸-۴)  ←  ۸%
 • با امتیاز نهایی (۴-۰) ← ۱۰%
 • با امتیاز نهایی منفی ← ۲۰% بروکری

همچنین، صنایع با امتیاز نهایی ۱۰-۸، بالاترین اولویت را در تخصیص منابع مالی و انسانی و تخصیص اساتید و دانشجویان با عملکرد مناسب و مهارت بالا خواهند داشت و فرصت شرکت در رویدادهای «چمران تیم» به عنوان همکار را نیز خواهند داشت. همچنین، به صنایع با امتیاز نهایی (۱۰-۹) امکان معرفی در رویدادهای «چمران تیم» داده خواهد شد.

از طرفی، برای تشویق صنایع تازه‌وارد، در اولین پروژه‌شان در «چمران تیم»، ۸% بروکری دریافت می‌شود و در تعیین نمره ی ارزیابی آنها، ۲ نمره‌ی ارزش پروژه، کامل اعمال خواهد شد.

 

امیدواریم این متن، سوالات شما را درباره «چمران تیم» پاسخ داده باشد؛ اما در صورتی که هنوز هم سوالی دارید، می‌توانید از طریق فرم تماس زیر، با ما در ارتباط باشید تا در اسرع وقت، پاسخ سوالتان را دریاف کنید.

تماس با ما

منتظر بمانید...