آغاز به کار سایت چمران تیم

4 خرداد 1398
آغاز به کار سایت چمران تیم
به استمداد الهی، پس از تلاش‌های یک‌ساله‌ی تیم استارت‌آپی چمران تیم، این استارت‌آپ در گام نخست ایستاده است.

داستان شکل‌گیری «چمران تیم» زمانی آغاز شد که خلأ ارتباط ناکارآمد دانشگاه‌های علوم پزشکی و صنایع حوزه سلامت، بیش از پیش احساس شد؛ آن هم در بحبوحه بحث داغ دانشگاه‌های نسل سوم. هر چند تاسیس دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها، گام شایسته تقدیری بود برای پر کردن این خلأ، اما به اندازه کافی کارا نبود.

 

 

تولد «چمران تیم» به اردوهای راهیان نور عید سال ۹۷ و یادمان دهلاویه برمی‌گردد؛ جایی که حضور شهید دکتر مصطفی چمران در ذهن پر رنگ‌تر می‌شود. در این یادمان بود که سخنرانی‌ای توسط یکی از اساتید مقیم خارج از کشور که به تازگی برای خدمت به ایران بازگشته بود، ایراد شد؛ با موضوع «خداباوری» و روحیه «ما می‌توانیم» در شخصیت این شهید بزرگوار. تلنگر حضور در این محیط کافی بود تا دغدغه پیشرفت کُند علمی کشور در ذهن یک دانشجو زنده شود. این دغدغه، وقتی با مشورت‌ها و دلسوزی‌های این استاد همراه شد، رفته‌رفته جرقه شکل‌گیری یک استارت‌آپ دانش‌بنیان را به وجود آورد؛ استارت‌آپی که در صورت موفقیت، می‌توانست به پیشرفت علمی کشور در حوزه سلامت سرعت ببخشد.

 

این گونه بود که گروهی از دانشجویان پزشکی و اساتید دانشگاه علوم پزشکی تهران گرد هم آمدند و تشکیلاتی ساخته شد. هدف مشخص بود، اما هنوز مسیر مبهم بود؛ ساز و کاری نیاز بود که این هدف را محقق کند. به همین جهت، جلسات هفتگی و رایزنی‌ها و تلاش‌های بی‌وفقه، ماه‌ها ادامه داشت تا این که کم‌کم، ساز و کار مشخص‌تر شد.

 

ایده ساده بود: پروژه‌های مورد نیاز صنعت شناسایی شود؛ به استاد متخصص در آن زمینه معرفی شود؛ در صورت نیاز، پژوهشگر نیز به استاد اختصاص داده شود. به عبارت ساده‌تر، پلی ایجاد شود میان پژوهشگران و اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی و صنایع حوزه سلامت. طی رایزنی‌هایی که با مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران صورت گرفت، حمایت‌های معنوی آن‌ها نیز حاصل شد. اما این ایده‌ی به ظاهر ساده، نیاز به ساخت و پرداخت بیشتری داشت؛ به همین جهت، در طی ماه‌ها فعالیت، جلسات هفتگی، رایزنی‌ها و تلاش‌های بی‌وقفه، این ایده پخته‌تر شد. صدها نفر-ساعت فعالیت در این راستا، منجر شد به:

 

    جذب مشارکت‌های مسئولین دانشگاه و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

    تدوین آیین‌نامه ارتباط با اساتید، پژوهشگران و صنایع

    تهیه بیش از ۲۰۰ ویدیو آموزش تکنیک‌های آزمایشگاهی

    آماده‌سازی سایت به عنوان بستری برای تسهیل فرآیندها

    تشکیل تیم فنی جهت پایش و توسعه وبسایت و بهبود عملکرد آن

    و ...

 

به عنایت الهی، امروز فاز اول فعالیت این استارت‌آپ آماده اجرا است و به زودی، طی یک کارگاه تعاملی با حضور دانشجویان، کار خود را رسماً در دانشگاه علوم پزشکی تهران آغاز خواهد کرد. در این کارگاه، که با حضور گروهی از اساتید و مسئولین دانشگاه علوم پزشکی تهران، برگزار خواهد شد، فلسفه و نحوه کار چمران تیم معرفی خواهد شد. به زودی، اطلاعات تکمیلی درباره این کارگاه و نحوه ثبت نام، به اشتراک گذاشته خواهد شد.

 

اما این تازه آغاز مسیر است. امید است در زیر سایه استمداد الهی و عنایت شهید چمران که منبع الهام این استارت‌آپ است، روز به روز شاهد رشد این جریان باشیم؛ باشد که قدمی هر چند کوچک باشد به سمت پیشرفت کشور.

 

باید به خود جرئت داد...

 

سوم خرداد ماه ۹۸

تماس با ما

منتظر بمانید...