نحوه تعامل «چمران تیم» با دانشجویان

1 تیر 1398
نحوه تعامل «چمران تیم» با دانشجویان
در این متن، به جزئیات نحوه فعالیت دانشجویان در چمران تیم اشاره خواهد .

    در «چمران تیم» دانشجویان به عنوان پژوهشگرانی هستند که در کنار اساتید، به انجام پروژه‌های مورد نیاز صنایع می‌پردازند. نقش اساسی این گروه از مخاطبین، لزوم برنامه‌ریزی دقیق برای نحوه تعامل با این گروه را ایجاب می‌کند. متن زیر، خلاصه‌ای از نحوه تعامل چمران تیم با پژوهشگران را روشن‌تر خواهد ساخت.

عضویت دانشجو (پژوهشگر)

    معیار های عضویت دانشجویان، مواردی چون علاقه مندی به پروژه‌ی کاربردی و ملی، علاقه به پژوهش و انگیزه ی پیشرفت کشور میباشد. نحوه‌ی عضویت دانشجویان نیز به صورت ثبت نام در سایت می‌باشد که برای عضویت در چمران تیم، طی کردن چند مرحله ضروری‌ست.

    گام اول، عضویت اولیه در سایت است که دانشجو مشخصات لازم را در سایت وارد می‌کند و تکمیل اطلاعات تکمیلی به صورت اختیاری می‌تواند وارد کند؛ تکمیل این این اطلاعات، نیم امتیاز از امتیازهای بخش ارزیابی اولیه را تشکیل می‌دهد. سپس، یک سوال پژوهشی در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد و دانشجو باید در فرصت تعیین شده این سوال را جواب دهد. در صورت پاسخگویی مناسب، این امکان برای دانشجو ایجاد می‌شود تا تکنیک‌هایی که بلد است را در سایت وارد کند و در آخر میتواند درخواست انجام پروژه بدهد.

سوال پژوهشی

    سوال پژوهشی، پرسشی است که از طرف اساتید و یا تیم ارزشیابی «چمران تیم» تعریف شده است تا میزان انگیزه و تسلط دانشجو تشخیص داده شود. این سوالات معمولا سوالاتی هستند که نیاز به جستجو در بین مقالات و تحقیق میدانی دارند و هدف از طراحی آن، اطمینان از انگیزه دانشجو (پژوهشگر) است.

    دانشجو یک هفته فرصت دارد که سوال را پاسخ دهد؛ در غیر این صورت، 1 ماه اکانت وی مسدود می‌شود؛ در نتیجه، باز هم یک فرصت پیدا می‌کند و اگر نتواند پاسخ را پیدا کند، در صورت تمایل، به ادامه همکاری باید به صورت حضوری اولین مسئله را مطرح کند و تصمیمات لازم اتخاذ شود.

    بررسی پاسخ توسط استاد انجام می شود و پس از هر جواب از طرف دانشجو، جواب برای استاد فرستاده می‌شود و در صورت تایید ایشان، از چرخه تخصیص به دانشجویان خارج می‌شود.

سنجش تکنیک‌های دانشجویان

    این قسمت که تحت عنوان «آموزش» از آن یاد می‌شود با مسئولیت و نظارت تیم ارزشیابی انجام می‌شود. در طی این گام، دانشجو درخواست اضافه کردن یکی از تکنیک‌های از پیش تعریف شده را می‌دهد. این درخواست به دو صورت است:

 • درخواست بررسی مدارک ارسال شده توسط دانشجو؛ مدارکی مانند گواهی شرکت در کارگاهی که آن تکنیک آموزش داده شده است، طرح درس واحد دانشگاهی که این تکنیک در آن ارائه شده است و...
 • درخواست گرفتن آزمون توسط تیم ارزشیابی برای احراز تکنیک؛ این تکنیک‌ها به صورت آموزش مجازی (ویدیوهای آموزشی‌ای که از طرف چمران تیم در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد) فراگرفته شده‌اند.

بر حسب درخواست مطرح شده توسط دانشجو، تیم ارزشیابی به درخواست رسیدگی کرده و بر اساس شرایط زیر، نمره مربوطه به دانشجو اختصاص داده می‌شود:

 • نمره A: در صورتی که دانشجو تکنیک را به صورت عملی در پروژه‌ای انجام داده باشد. (3 امتیاز برای این تکنیک)
 • نمره B: تکنیک را به صورت عملی در کارگاهی آموزش دیده است. (1.5 امتیاز برای این تکنیک)
 • نمره C: تکنیک را به صورت تئوری در واحد های دانشگاه یا کارگاه تئوری یاد گرفته است یا به وسیله فیلم‌های سایت چمران تیم فراگرفته است و در آزمون مربوطه، پذیرفته شده است. ( 0.5 امتیاز برای این تکنیک)

تخصیص دانشجو به استاد

 استاد میتواند برای اجرای پروژه دانشجویانی را انتخاب کند. دانشجویانی به اساتید پیشنهاد می شوند که:

 1. حداقل مدرک در تکنیک های مورد نظر را داشته باشند.
 2. خودشان اعلام علاقه مندی به شرکت در پروژه را کرده باشند.

    به دانشجویان صرفا پروژه هایی در دسترس دانشجویان قرار می‌گیرد که مسئولیت آن توسط استادی پذیرفته شده باشد. دانشجو میتواند پروژه‌ای را انتخاب کند و باید تعیین کند که در پروژه چقدر زمان می گذارد؛ برای مثال: 3 الی 5 ساعت در هفته.

    استاد می‌تواند از بین لیست کسانی که برای انجام پروژه درخواست داده‌اند، بر اساس مقدار ساعتی که پروژه نیاز دارد، هر تعداد دانشجو را انتخاب کنند. همچنین، استاد می‌تواند برخی اطلاعات دانشجو مانند امتیاز و سوابق و تکنیک ها را مشاهده کند؛ بدین ترتیب، استاد بر اساس سوابق دانشجو یا مصاحبه (که از طریق ارسال درخواست برای ادمین چمران تیم و هماهنگی از طرف چمران تیم با ایشان است)، از بین دانشجویانی که پروژه را انتخاب کرده‌اند و معیارهای بالا را دارند، دانشجویانی را انتخاب می‌کند.

تخصیص پروژه به دانشجو

    با توجه به تکنیک هایی که دانشجو ثبت کرده است، به ایشان پروژه هایی پیشنهاد می‌شود. پس دانشجو میتواند از بین پروژه های پیشنهادی، یک مورد را درخواست دهد تا بعدا توسط استاد تایید شود. اساتیدی که پروژه‌ها را بر عهده می‌گیرند، به آنها دانشجویانی پیشنهاد می‌شود. این اساتید هستند که دانشجو را انتخاب می کنند.

برای اطلاعات بیشتر، به متن «نحوه تعامل با اساتید» مراجعه شود.

نمره‌دهی و ارزیابی به دانشجو

Untitled

 • ۲ نمره‌ی ارزیابی دانشجو از ارزیابی اولیه دانشجو بدست می آید؛ معیار آن پاسخگویی به سوال پژوهشی میباشد؛ ۱ نمره برساس تحویل به موقع پاسخ و ۱ نمره ی دیگر بر اساس کیفیت پاسخ میباشد.
 • ۳ نمره از ارزیابی دانشجو به سابقه ی پژوهشی دانشجو اختصاص دارد. سابقه ی پژوهشی دانشجو بر اساس تکنیک هایی که در آن مهارت دارد مشخص می‌شود که این تکنیک‌ها در فرم قرار گرفته در سایت ثبت میشود. این تکنیک‌ها برای دانشجو بر اساس مدرکی که هنگام ثبت تکنیک آپلود می‌کند یا ارزیابی که انجام می‌شود، درجه‌ی A (3 امتیاز)، B (1.5 امتیاز) یا C (0.5 امتیاز) می‌گیرند. سپس طی فرمولی، این امتیازات به نمره‌ای بین صفر تا سه تبدیل شده و امتیاز این بخش را تشکیل می‌دهد.
 • 4 نمره‌ی دانشجو از ارزیابی دانشجو در حین و پایان پروژه حاصل می‌شود. این ارزیابی توسط استاد و بر اساس معیارهای متفاوتی می‌باشد که از طریق فرم ارزیابی‌ها قابل مشاهده است.
 • رضایت کلی از دانشجو ۱ نمره خواهد داشت و از طریق پرسش نقاط قوت و ضعف دانشجو از استاد از طریق سایت بدست می‌آید.

اگر دانشجو شرایط زیر را داشته باشد، در نمره‌دهی ارزیابی اولیه، نمره ی بهتری به او داده می‌شود:

 1. در مقطع کارشناسی و یا کارشناسی ارشد باشد و پروژه‌ی بالین انجام بدهد؛ و یا در مقطع دکتری حرفه‌ای باشد و پروژه‌ی علوم پایه انجام بدهد.
 2. تازه وارد باشد.
 3. پاسخ‌دهی سریعتر به سوال پژوهشی

تشویق دانشجو

تشویق دانشجو بر اساس نمره‌ی آن دانشجو در نظر گرفته می‌شود؛ به این صورت که:

 • امتیاز پژوهشیاری
 • امکان انتخاب 2 پروژه همزمان
 • دانشجو با نمره‌ی بالا علاوه بر مبلغ پرداختی 2 برابر، امکان معرفی برای استخدام در R&D صنایع، یا استخدام برای تیم اجرایی چمران تیم را دارد.

 

امیدواریم این متن، سوالات شما را درباره «چمران تیم» پاسخ داده باشد؛ اما در صورتی که هنوز هم سوالی دارید، می‌توانید از طریق فرم تماس زیر، با ما در ارتباط باشید.

 

تماس با ما

منتظر بمانید...